Zacząłeś się ruszać, i co dalej?

Cudowne uczucie poczuć wreszcie swoje ciało! Ruszyłeś na spacer, może w góry, albo pobiegać, pojeździć z dzieckiem na rowerze, a może zagrać z kumplami na boisku, lub  popływać. Podobało ci się i chciałbyś robić to częściej? Przyjemna aktywność fizyczna uwalnia endorfiny. Po prostu chce się żyć!

Jak utrzymać ten stan?

Ruszaj się, ile możesz. Każda aktywność, do której angażujesz całe ciało jest czymś bezcennym. Siedzący tryb życia, czyli coś, do czego absolutnie nie jesteśmy stworzeni, prowadzi do wielu chorób. Wg TNS tylko 26% dorosłych Polaków spełnia obecne zalecenia dotyczące minimalnej dawki umiarkowanej aktywności fizycznej zalecanej przez WHO (150 min. tyg.). Badacze wiążą z brakiem ruchu większe zagrożenie rakiem, depresją, cukrzycą, otyłością, bezsennością. Co więcej, zastygłe mięśnie to również brak ochoty na seks, albo kiepski seks po prostu.  Ciało, które jest w ruchu, to ciało pełne energii i ochoty do życia. Czy to cię przekonuje, żeby poderwać się z krzesła?

Umiarkowana aktywność fizyczna nieznacznie przyspiesza oddech, sprawia, że możesz się delikatnie spocić, ale jesteś w stanie swobodnie rozmawiać.

OK. Byłeś już na dwóch treningach. Brawo! Obawiasz się jednak, że nie starczy ci zapału i szybko się zniechęcisz? Sprawdź, co może podnieść twoją motywację.

Zadaj sobie pytanie: Dlaczego mógłbyś chcieć  zacząć się ruszać? Jak bardzo ci na tym zależy? Określ to, używając skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza brak zainteresowania, a 10 – aktywność fizyczna jest priorytetem. Załóżmy, że wybrałeś 5 na tej skali. Co mogłoby zwiększyć twoją motywację tylko o jeden punkt? Na którym etapie wtedy się znajdziesz? „Chcę to zrobić”? „Jak to zrobić”? „Spróbuję”? „Mogę to zrobić”? „Zrobię”? Co możesz zrobić już dzisiaj, żeby w przyjazny sposób rozruszać swoje ciało jeszcze bardziej albo w ogóle?

Wyobraź sobie pozytywne skutki zmiany, jakie mogą nastąpić po tym, kiedy zaczniesz się regularnie ruszać.

Jeśli mimo to, wciąż coś cię powstrzymuje, albo po prostu „masz lenia”, podejdź do aktywności fizycznej planowo:

  • Wybierz taką, którą możesz uprawiać blisko domu, lub miejsca pracy
  • Znajdź kolegę, albo nawet grupę znajomych, z którymi będziesz się umawiać na trening; w chwilach zniechęcenia proś o doping
  • Wybieraj ruch, który sprawia ci  przyjemność
  • Zaczynaj od małych kroków. Kilkanaście minut dziennie na początku wystarczy
  • Chodź jak najwięcej; parkuj dalej; korzystaj ze schodów (jeśli jedziesz na 10 piętro – wysiądź na 8; po kilku dniach na 7, potem na 6 itd.). Włącz krokomierz w telefonie
  • Tańcz do ulubionej muzyki
  • Rozciągaj się; wstawaj regularnie od biurka, zrób delikatny skłon, a potem wyprostuj się jak struna sięgając rękami jak najwyżej. Tylko nie mów, że nie masz na to czasu!

Zacznij się przy tym odżywiać, Wybieraj  wartościowe produkty. Czytaj etykiety. Unikaj cukru, smażonych potraw, alkoholu. Pij ok. 2 litry wody dziennie. Bierz butelkę na trening. Jedz powoli. Unikaj jedzenia w przykrych emocjach. Ustal optymalne dla siebie pory posiłków. Nie przejadaj się. Niech ostatni posiłek będzie 3 godz. przed snem.

Wysypiaj się! Zmęczony nie tylko nie będziesz mieć ochoty na zdrowy ruch, ale również nie znajdziesz w sobie motywacji, by przygotować dla siebie dobry posiłek.

A zatem, jaki jest twój plan na dzisiaj?