Głód jak seks – rozmowa z Beatą Rudzińską

Napisała do nas czytelniczka, że najpierw zjada normalną kolację z rodziną, ale w nocy budzi się i dopada lodówki, wyjadając z niej co się da. Potem zżerają ją wyrzuty sumienia. Czy to już choroba?

więcej »

Zacząłeś się ruszać, i co dalej?

Cudowne uczucie poczuć wreszcie swoje ciało! Ruszyłeś na spacer, może w góry, albo pobiegać, pojeździć z dzieckiem na rowerze, a może zagrać z kumplami na boisku, lub  popływać. Podobało ci się i chciałbyś robić to częściej? Przyjemna aktywność fizyczna uwalnia endorfiny. Po prostu chce się żyć!

więcej »

Nie jesz mięsa, to co ty właściwie jesz?

Dieta wegańska, czyli sposób odżywiania oparty tylko na roślinach zyskuje na popularności. Odpowiednio zbilansowana sprzyja zdrowiu i długowieczności. Słynni weganie to: Owidiusz, Albert Einstein, Mahatma Gandhi, Leonardo da Vinci, Steve Jobs, Johnny Deep, Bryan Adams, Lenny Krawitz, Ryan Gosling… i wielu, wielu innych. więcej »

Zarządzanie stresem

Stres. Już sam dźwięk tego słowa sprawia, że czujemy dyskomfort.

Czy stres to samo zło?

W istocie chodzi o to, jak postrzegamy stres, jakie mamy nastawienie, jakie nadajemy znaczenie wydarzeniom w naszym życiu i jak bardzo podtrzymujemy negatywne skutki stresu poprzez wyobrażenia, które zapętlają nasze myśli. więcej »

Nie daj się swoim nawykom!

Wstaję pół godziny przed domownikami, po to by w spokoju wypić poranną kawę. Lubię ją pić w łóżku. Tak więc rano człapię do kuchni, parzę kawę i wracam pod ciepłą kołderkę, gdzie przeglądając wiadomości w telefonie rozkoszuję się ciszą. To jeden z nawyków, którym dobrze rozpoczyna mi się dzień. Jeśli się zdarzy, że muszę go pominąć, odczuwam dyskomfort. więcej »

Pyszne koktajle to wygodny posiłek

Sycące koktajle już na dobre weszły do naszych jadłospisów. Sięgają po nie amatorzy szybkich śniadań, czy zdrowych deserów, osoby na redukcji wagi, sportowcy, ale również pacjenci potrzebujący lekkostrawnych posiłków.

To wygodny posiłek, który przygotowujesz szybko i możesz wszędzie zabrać, np. w termosie, czy bidonie. więcej »

UUUPS – to trzeba zrobić! 5 kroków do uważnego jedzenia.

Lubisz jeść? A kto nie lubi! – może odpowiesz. Tymczasem, jak pokazują historie wielu osób, które, mimo iż deklarują, jak ważna jest dla niech przyjemność z jedzenia, robią wszystko by tej przyjemności  jednak się nie oddawać.

 

Jedzą szybko, byle jak, byle gdzie i często, byle co.

 

Przyjemność z jedzenia, o której mówią, to objadanie się, a w wersji mniej dosadnej: nieświadome jedzenie. więcej »

Oswoić kleszcza. Prewencja, diagnostyka i leczenie w boreliozie

Myślisz sobie: Pokocham przyrodę, pokocham lasy, łąki, nałykam się powietrza, odzyskam moc!

I kiedy wreszcie stajesz bosą stopą na trawie, wtedy spotykasz… kleszcza.

Kleszcz to takie żyjątko, które skutecznie może zapobiec twojemu romansowi z Przyrodą. Tym bardziej, że nawet sami naukowcy nie bardzo wiedzą, jaka jest jego pożyteczna rola w ekosystemie, chyba że za pożyteczne uznamy eliminowanie osobników. Niepozorny kleszcz zdaje się urodzonym killerem. więcej »

Bez glutenu

M.poznałam jakiś czas temu. Przebywała na oddziale gastroentorologicznym. Weteranka szpitala. Gościła tutaj przynajmniej dwa razy do roku. Diagnoza: celiakia, którą potwierdzono na początku lat dziewięćdziesiątych. Wcześniej niewiele osób mówiło o tej chorobie. Kolejne rozpoznanie to choroba Gravesa-Basedowa (schorzenie autoimmunologiczne o cechach nadczynności tarczycy),

a także anemia i Parkinson, który dziś u czterdziestokilkuletniej M. pojawił się, gdy ledwo przekroczyła trzydziestkę. Kiedy ją poznałam w jej drogach rodnych znaleziono dwa guzki.

Dlaczego piszę o M.? więcej »

Jak rozpoznajesz swój głód?

Po czym poznajesz, że jesteś głodna, głodny? Pojawia się myśli o zjedzeniu czegoś i jeśli możesz, sięgasz po posiłek? Tak? Ale co się wtedy dokładnie dzieje w  twoim ciele?

Zapewne znasz burczenie w brzuchu. Wszyscy to znają. Być może, czujesz, że „cieknie ci ślinka” na widok pysznego jedzenia. Co jeszcze? więcej »